Навигатор

Що потрібно знати про безвіз, щоб уникнути проблем на кордоні

Сьогодні, 11 травня, Рада ЄС підтримала надання безвізового режиму для українців. Тепер подорожувати в країни Євросоюзу стане легше, але виникає багато питань про те, як працює безвіз, пише VGORODE.ua. Читайте відповіді і більше не турбуйтеся, що щось може піти не за планом.

 

Які країни відкривають безвіз?

Якщо спрощено (і цієї інформації буде достатньо майже всім мандрівникам), то мова йде про 30 країн: всі держави-члени ЄС, за винятком Великобританії та Ірландії, а також чотири шенгенських держави за межами Союзу: Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн.

Повний список тридцятки наступний: Австрія, Бельгія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія , Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.

 

Куди потрібна буде віза?

Великобританія і Ірландія не підпадають під міграційне законодавство ЄС, тому їх візова політика не зміниться. Всі інші острови навколо Європи, від курортів Середземномор'я до Гренландії (датської автономії), стають відкритими для громадян України з біометричним закордонним паспортом.

Виняток - Косово і Гібралтар. Зараз в Косово в'їзд дозволений власникам шенгенської мультивізи. Поки у наших мандрівників є старі "шенгенки", вони можуть їздити в Косово, але з часом ця можливість зникне у всіх. Отримати косовську візу українцям пропонують в консульствах в Стамбулі і Тирані (Албанія).

Друга, зовсім невелика візова територія - скеля і місто Гібралтар, розташовані на континенті і мають статус заморської території Великобританії. Як і в Британії, тут вимагають візу від українців, але є спосіб обійти цю вимогу. Громадянам України дозволені одноденні поїздки в Гібралтар, якщо мова йде про тури, організовані місцевим оператором. А значить у тих, хто мріє побачити єдине в Європі місце, де живуть дикі мавпи, є така можливість навіть без візи.

Що з іншими заморськими територіями?

У Франції та Нідерландах з колоніальних часів є так звані "заморські території", розташовані далеко за межами європейського континенту, навіть в південній півкулі. На них безвіз не поширюється; тим, хто вирішить відвідати Французьку Полінезію або інші території такого роду, варто окремо з'ясовувати правила в'їзду.

Але тут є і хороша новина: це стосується лише перехідного періоду. Дуже скоро і ці території стануть для нас безвізовими. Карибські території Нідерландів вже зараз приймають без віз громадян Молдови, але ще не встигли прийняти таке рішення для громадян Грузії. З приводу заморських курортів Франції у нас також є підстави для оптимістичних очікувань: зараз українці відвідують їх по шенгену, виданому консульством Франції, тому варто розраховувати, що після безвіза Париж внесе нас до безвізового переліку.

Також є невеликі особливості відвідування іспанських анклавів в Африці, Сеути і Мелільї, але ці міста стануть безвізовими одночасно з іншою частиною ЄС.

А ось з британськими заморськими територіями (включаючи Нормандські острови), все ясно - на них безвіз не поширюється.

Спростить чи європейський безвіз відвідування інших територій в світі - азіатських або латиноамериканських? Автоматично - ні. Але - є надія - стане легшим доступ українців до деяких країн і території з "білого шенгенської списку", тобто ті, які вже зараз дозволяють європейцям їздити до себе без віз.

Дитячий безвіз і паспорта без відбитків

Це питання виникає дуже часто. Мовляв, дітям видають не біометрику, а звичайні закордонні паспорти, так виходить, що безвіза для них не буде?

Буде. А біометрику дають навіть новонародженим.

Зараз в Україні взагалі не випускають звичайних паспортів для виїзду за кордон, тільки біометричні. Перевірити, чи є біометричним ваш паспорт або паспорт вашої дитини, дуже просто. На обкладинці біометричного документа стоїть спеціальна позначка; якщо вона є - ваш паспорт дає право на безвіз.

Хоча у дітей до 12 років, яким оформляють паспорт, дійсно не беруть відбитки пальців. Вважається, що в цьому немає сенсу - в такому віці малюнок пальців ще може змінитися. Але без відбитків паспорт не перестає бути біометричним.

Чи буде діяти безвіз для тих, хто отримав новий паспорт, але не здавав відбитки?

Ознакою біометрії не є відбитки, а чіп. Відсутність відбитків на ньому - не така вже й рідкість. У деяких випадках відбитки пальців неможливо взяти - якщо пальці відсутні або, наприклад, якщо обидві руки в гіпсі. У цьому та інших подібних випадках також буде діяти безвізовий режим.

Повертаючись до "дитячої теми"

Врахуйте, що стара система з фото дитини, уклеєною в паспорт, відходить в минуле - фото вже два роки не вклеюють, для кожної дитини необхідно оформляти окремий паспорт.

А з квітня 2018 року прикордонники остаточно перестануть випускати за кордон дітей за старим паспортом, навіть в сусідні безвізові країни.

Чи потрібний нотаріально завірений дозвіл від батька / матері?

Той, хто подорожував з дитиною, знає: зараз на кордоні потрібно, щоб обоє батьків їхали разом з дитиною; інакше той, хто не їде, повинен надати нотаріально завірений дозвіл на поїздку свого сина або дочки.

Ця вимога діятиме і надалі.

Норма про те, що дитина повинна виїжджати за кордон тільки з дозволу батьків, - це не український винахід. Ця норма діє в дуже багатьох країнах і є стандартом в боротьбі з нелегальною торгівлею людьми (як би жорстко це не звучало).

І найголовніше: вона зовсім не пов'язана з правилами в'їзду в ЄС. На шенгенському кордоні ваша довідка нікого не буде цікавити; її перевіряють при виїзді з України. А тому ніяких змін тут не відбудеться.

А ось оформляти паспорт для дитини може один з батьків, присутність двох не є необхідною. Про документи, необхідні для оформлення - в наступній відповіді.

Дитині майже 14 (16) років. Краще робити паспорт до або після настання цього віку?

Для дітей різного віку є відмінності в оформленні паспорта. До 12 років діти не здають відбитків, але "якість" паспорта не змінюється, він дає право на безвіз. Для оформлення паспорта потрібно свідоцтво про народження дитини.

А ось з 14 років все змінюється: з цього віку закордонний паспорт видадуть тільки тим дітям, хто вже отримав Id-карту (аналог внутрішнього паспорта), без неї документи не приймуть; на оформлення Id потрібно близько 20 днів. Терміново отримати закордонний паспорт в цей період неможливо.

Так що якщо дитині може знадобитися поїхати за кордон одразу після настання 14-річчя - подбайте про це заздалегідь, оформіть паспорт до цієї дати.

З 16-річчям ситуація інша, в цьому віці оформляти паспорт стає легше, а його "якість" - вища. По-перше, підліток має право їхати за паспортом сам, без батьків. По-друге, з 16 років видається паспорт, термін дії якого - 10 років. До цього діти отримують лише 4-річні паспорта.

Що робити тим, у кого є старий паспорт і віза?

Для тих, хто не хоче міняти паспорт, не буде ніяких змін. Діючі візи залишаться в силі, а коли їх дія закінчиться - ви знову можете подаватися на шенген, якщо ваш паспорт не біометричний. Хоча масовим оформлення віз не буде, адже замовити біометричний паспорт - легше і зазвичай дешевше, ніж нову шенгенку, а ніяких переваг від наявності візи ви не отримуєте.

Ви також маєте право оформити новий біометричний паспорт, залишивши старий у себе. Про це необхідно повідомити при оформленні паспорта, пояснивши таку необхідність.

В ЄС без візи можна в'їхати тільки з України?

Безвізовий режим буде діяти для всіх власників українських біометричних паспортів для виїзду за кордон. Неважливо, звідки ви в'їжджаєте в ЄС - з України, з Туреччини, з Африки або з Америки - вам не буде потрібна віза для перетину кордону.

Місце в'їзду ви вибираєте самі. Немає проблеми в тому, щоб заїжджати через Польщу, якщо плануєте зупинятися в Німеччині, і навпаки.

І, звичайно ж, безвіз дає можливість в'їжджати в ЄС багато разів. Головне - не перевищити норму 90/180 днів (про неї нижче)

У Шенгені тепер не будуть відмовляти у в'їзді українцям?

Звичайно ж, відмови будуть. Безвізовий режим не гарантує право в'їзду в ЄС, так само, як і віза в паспорті не давала таких гарантій. Щорічно на кордоні "розгортали" кілька тисяч українців; в тому числі тих, хто їхав з "шенгену".

Але тепер у прикордонника буде менше підстав не пустити туриста в ЄС.

До сих пір нерідко відмовляли у в'їзді, коли прикордонник з'ясовував, що віза оформлена на фіктивні документи - наприклад, людина отримала польський "шенген", тому що "так простіше", а насправді запланувала подорож до Італії або Іспанії. При безвізовому режимі ця проблема знімається.

Так, ми теж чули "страшилки" про те, що тепер багатьох будуть загортати на кордоні, але у них мало спільного з реальністю.

Найяскравішим доказом того, що небезпека перевірок на кордоні перебільшена, служить досвід Грузії, для якої безвіз почав діяти півтора місяці тому. За перший місяць безвіза у в'їзді в Шенгенську зону відмовили лише 26 грузинам з 11 700! Рівень відмов - 0,2%. Для порівняння: в минулому році грузини тільки в консульствах отримували 12% відмов, плюс до цього - відмови на кордоні тим, у кого була віза.

Для України статистика буде інша. Перш за все, тому, що у нас є сухопутні кордони з чотирма країнами ЄС. Але загальна тенденція зберігається: кількість відмов на кордоні буде менше рівня відмов у консульствах, це можна стверджувати вже зараз.

Ще одна деталь: якщо раніше була важлива візова історія, то зараз її роль буде грати історія поїздок. До людини з декількома перетинами кордону різних країн питань майже не виникає. "Група ризику" - ті, хто їде з порожнім паспортом, але вже після першої поїздки паспорт перестає бути порожнім.

Як довести, що я - чесний мандрівник?

Є дві ключові рекомендації:

1) бути спокійним;

2) бути щирим.

Ви повинні бути готові спокійно і переконливо пояснити прикордоннику, куди їдете, як надовго, з якою метою, як будете пересуватися і коли виїдете з Шенгенської зони або з території Євросоюзу. "Заборонених" варіантів туристичного відпочинку не існує, тому краще говорити правду - ви точно зможете її обґрунтувати.

При перетині кордону з біометричним паспортом потрібно бути готовим:

1) пояснити і обґрунтувати мету візиту;

2) довести фінансову спроможність.

Розберемо найпоширеніші питання щодо цих пунктів.

Скільки грошей потрібно мати для поїздки?

У народі існує думка, що на кордоні треба пред'явити готівку в розмірі 50 євро на людину в день; це в принципі неправильно.

По-перше, готівку ніхто не вимагає - на Заході взагалі не прийнято носити велику суму готівки. Головне платіжний засіб - банківські карти, але на них треба мати гроші або кредитний ліміт.

По-друге, зазвичай денна норма відрізняється від 50 євро - часом більше, часом менше. На сайті Єврокомісії є перелік орієнтовних сум для розрахунку вартості перебування; саме на них буде посилатися прикордонник при вирішенні питання.

Цей перелік далеко не повний і не докладний; наприклад, у Франції зменшена сума (32,5 євро в день) стосується тих, хто забронював "бюджетне житло". Та й ці цифри не є остаточними. Наприклад, якщо ви здатні аргументовано довести, що у вас заброньовано і оплачено проживання з повним пансіоном, то ваші витрати будуть менше індикативних; то ж - якщо на виході з аеропорту вас можуть чекати родичі, які будуть фінансувати ваше перебування.

Зрештою, на практиці перевірка наявних коштів проводиться досить рідко.

Однак для впевненості в тому, що ви спокійно перетнете кордон, радимо мати на карті або готівкою кошти деякий запас грошей.

Як довести, що у мене є гроші на карті?

Прикордонний кодекс ЄС не дає однозначної відповіді на це питання, залишивши вибір способу доведення за самим мандрівником. З досвіду, зазвичай достатньо лише показати карти і сказати, що плануєте ними користуватися.

Якщо ж прикордонник наполягатиме і у вас немає всієї суми готівкою, залишаються варіанти: чек з банкомату на прикордонному пункті (якщо банк дає можливість переглянути баланс), смс-банкінг, інтернет-банкінг і так далі (з телефонним банкінгом буде складно через мовного бар'єру, але цей спосіб також можливий).

Але найголовніше: наявність чека, довідки з банку чи іншого паперового підтвердження не є вимогою: вам не можуть відмовити у в'їзді в ЄС тільки через відсутність папірця, якщо ви готові довести наявність коштів іншим способом.

І тим більше - забудьте про довідки з роботи, виписки про рух коштів на рахунку та інших паперах, які доводилося збирати для подачі на візу в консульство. На кордоні вони нікого не цікавитимуть.

Як довести мету поїздки?

Зазвичай на кордоні питають зворотний квиток і мету поїздки, буває досить просто назвати її. Однак у тих, хто подорожує з порожнім паспортом, майже напевно попросять уточнюючі документи. Роздрукованого бронювання готелів (або записаного в телефоні / планшеті) завжди досить, але безвіз відкриває перед нами значно ширші можливості.

Тепер готель необов'язковий. Поїздка до родичів або ночівля в кемпінгу - все це є легітимною метою поїздки. Головне - відповідати чесно і впевнено.

Чи плануєте взяти авто і їхати світ за очі, щоб зупинитися в місті M або N, куди встигнете? Це теж можливо, але ви повинні знати свій маршрут, що хочете подивитися, де будете брати авто, які є варіанти готелів і т.п. І очевидно, така поїздка передбачає, що у вас є великий досвід подорожей: ніхто не повірить, що новачок вирішив подорожувати таким чином.

У вас з собою намет і ви плануєте піти в похід по Альпах? Звичайно, тоді вам не потрібна бронь готелю, але ви повинні в деталях знати маршрут походу, знати, де зупиняєтеся (а в деяких місцевостях це дозволено тільки в кемпінгах).

Їдете на один день на шопінг і вже ввечері повернетеся додому? Тоді бронь готелю взагалі позбавлена ??сенсу; поясніть тільки, як і коли повертаєтеся в Україну.

Їдете до друзів або родичів? Прекрасно, візьміть з дому папірець, на якій записані їхні імена, адреса, телефон, і попередьте, щоб вони були на зв'язку на той випадок, якщо прикордонник вирішить зателефонувати. А ще краще - хай вони надішлють цю інформацію по електронній пошті, а ви - роздрукуйте лист і збережіть його в телефоні.

А про офіційні "візові" запрошення, засвідчені печатками місцевої влади, забудьте. Немає потреби на них витрачатися.

Єдиний випадок, коли варто оформити офіційно завірений запрошення - якщо в ньому господарі підтверджують фінансування поїздки, а у гостя не буде з собою грошей, і до того ж він не говорить ні по-англійськи, ні на мові країни призначення. Тоді мандрівник просто дасть прикордоннику цей документ, дані господарів і зворотний квиток і уникне необхідності давати додаткові пояснення.

Чи потрібен страховий поліс?

Страхування не є обов'язковим (хоча при візовому режимі цей документ був серед обов'язкових). У прикордонному кодексі ЄС взагалі немає згадки про страховку; відповідно, через її відсутність вам не можуть відмовити у в'їзді.

А ось якщо ви подорожуєте на автомобілі, то вам точно доведеться купити страховий поліс. Без страхування цивільної відповідальності, так званої "зеленої карти", автомобіль не пустять на територію ЄС. Зазвичай цей поліс можна купити на кордоні.

Правила безвіза - про роботу і не тільки

Два головних правила безвіза:

1. Безвізовий режим дозволяє громадянам України знаходитися на території країн ЄС не більше 90 днів протягом 180-денного періоду.

2. Подорожуючи без візи, ви не маєте права на оплачувану роботу на території ЄС. Для цього, як і раніше, потрібна віза.

Обидва ці правила діяли також при візовому режимі; їх порушення загрожує депортацією і забороною в'їзду в ЄС.


Що означає правило 90/180?

Правило 90/180 має на увазі, що мандрівник не повинен перебувати в Шенгені більше 90 днів протягом будь-якого періоду в 180 днів.

Для тих, хто сумнівається, чи не перевищив він цю норму, на сайті Єврокомісії є спеціальна форма - так званий "шенгенський калькулятор". У мережі також нескладно знайти калькулятори з зручним інтерфейсом, зокрема, українською мовою.

Є винятки?

Щоб залишитися в Євросоюзі на більш тривалий період, вам потрібна "довга" національна віза (наприклад, робоча або студентська) або вид на проживання.

До слова, після завершення візи і маючи на руках діючий біометричний паспорт, ви можете залишитися в ЄС ще на 90 днів, коли робота або навчання закінчиться - термін перебування за національною візою не враховується в правилі 90/180.

Є також ще один екзотичний спосіб залишитися в ЄС на довгий період - подорожуючи між країнами. Незважаючи на те, що безвізовий режим буде працювати також в чотирьох країнах ЄС, що не входять до Шенгенської зони - в Болгарії, Румунії, Хорватії та на Кіпрі, при підрахунку "шенгенського" періоду в 90 днів вони не враховуються. Тобто ви можете пробути 90 днів в Болгарії, потім 90 днів в Румунії, звідти поїхати на 90 днів у Шенген - і це не буде порушенням, навіть якщо весь цей час ви не будете заїжджати в Україну.

Будь-яка робота заборонена?

Ті, хто в'їхав в ЄС без візи, не мають права на оплачувану роботу. Це правило стосується також сезонної роботи, яка формально укладається в дозволені 90 днів перебування в Шенгені.

Однак ви маєте право легально влаштуватися волонтером - виконувати роботу без оплати, але з наданням харчування та житла. В ЄС є чимало таких можливостей для молоді, яка бажає подорожувати по світу.

Але якщо ви отримаєте за роботу хоча б символічну плату - перетворитеся на порушника міграційного законодавства.

Важливий момент: бізнес-поїздки і відрядження, за які платить український роботодавець, не рахуються "роботою в ЄС" і є законним приводом для безвізових поїздок.

Також у вас є повне право поїхати в ЄС, щоб домовитися про працевлаштування. А далі - повертаєтеся в Україну, отримуєте робочу візу і їдете працювати легально. Зрештою, це в ваших же інтересах: легальні працівники не ризикують потрапити під депортацію і заборону на в'їзд, та ще й отримують більше, ніж "нелегали" на точно такій же посаді.

Контакты

Контакти

e-mail: portinfo.news@gmail.com

Координати порту: 46°45?N, 36°46?Е

 

Копирайт

Копірайт

Передрук або часткове використання матеріалів дозволяється за умови

погодження з редакцією та наявністю активного гіперпосилання,

відкритого для індексування пошуковими системами.

BBEPX