Навигатор

Без віз, але не без правил: як буде працювати на практиці безвізовий режим з Євросоюзом

У четвер, 6 квітня, у другій половині дня Європейський парламент з великим запасом голосів прийняв рішення про безвізовий режим для України.

Подальший календар затвердження безвіза також відомий. "Європейська правда" публікувала його більше місяця назад і тепер його підтвердили всі можливі джерела.

 

"Ми йдемо за графіком, залишилися одні формальності, але їх треба пройти", - кажуть європейські дипломати.


Отже, безвіз буде, і він почне працювати в середині червня. Але це не знімає всіх питань.

Головне з них - як безвіз буде працювати на практиці?

Які документи доведеться брати за кордон? Кого не пустять до Європи, "завернувши" на кордоні? Що робити з довідками про доходи? Чи правда, що безвіз у нас - "неповний"?

Де міфи, а де правда? Питання безвіза в Україні дійсно дуже міфологізоване, хоча деколи, як у приказці, дим не без вогню.

Чіп вам!

Спочатку про найпростіше - базові умови.

У розпорядженні ЕвроПравди є дані всеукраїнського соцопитування, проведеного на замовлення ЄС, яке свідчить: більшість українців не знають навіть того, що умовою безвіза є біометричний паспорт. А питання про те, що робити зі старими паспортами після схвалення безвіза, ЕвроПравда чує навіть від журналістів.

Отже, в'їжджати в ЄС без візи буде дозволено виключно тим, у кого є біометричний паспорт. Тобто паспорт з чіпом, на який записані фото, підпис і відбитки пальців даної людини.

Це не якісь ексклюзивні умови для України.

Така вимога діє для всіх без винятку держав, які пройшли візову лібералізацію з ЄС за останнє десятиліття; та й в самому Євросоюзі давно видають виключно біометричні паспорти.

Кілька років тому звучали застереження проти біометрії в релігійних колах, але зараз знялася і ця проблема. В Українській православній церкві Київського патріархату остаточно зняли питання до нових документів (патріарх Філарет особисто отримав біометричний паспорт), УГКЦ в даний час також не має претензій до паспортів з чіпами. Заперечення часом звучать тільки від представників УПЦ Московського патріархату.

Примітно, що хоча самі прихильники РФ довгий час виступали проти переведення української системи на новий стандарт, в Росії біометричні паспорти ввели з 2010 року - значно раніше, ніж в Україні.

Але повернемося до наших реалій і до питання: що робити з нині діючими паспортами? Відповідь проста: нічого. Ніяких вимог щодо їх заміни у ЄС немає.

У вас є діюча мультивіза в паспорті старого зразка? Спокійно користуйтеся нею до завершення терміну її дії. Хочете залишити старий паспорт і оформити біометрику як другий документ? Будь ласка, це теж дозволено.

Більш того, можна буде і далі звертатися в посольство за візою, якщо не буде біометричного паспорта, але виникла необхідність поїхати в ЄС.

Наприклад, в Молдові, де безвіз запрацював три роки тому, в минулому році продовжували видавати візи тим, кому вони потрібні. У сімох шенгенських консульствах, що працюють в Кишиневі, за візами звернулися 2000 осіб. Більшість з них - іноземці, але близько третини - громадяни Молдови зі старими паспортами.

Це може здатися дивним, адже оформлення нового паспорта коштує менше, ніж віза. Але не забувайте, що в Молдові - так само, як і в Україні, - є чинною угода про візове спрощення, за яким пенсіонери, студенти та кілька інших категорій мають право на безкоштовну візу.

Це не знімає мороки з оформленням, необхідності ходити в посольство або візовий центр. Але можливість поставити візу в старий паспорт залишиться і надалі.

А ось біометричний паспорт на оформлення візи у вас просто не приймуть і порадять їхати відразу на кордон. В ЄС вже готують відповідну інструкцію для консульств, кажуть джерела ЕвроПравди.

Пакет мандрівника

Це питання - найбільш міфологізоване.

У соцмережах поширена думка, мовляв, "все ті документи, які до сих пір носили в консульство, тепер потрібно буде брати на кордон". Доводилося зустрічати навіть абсурдні згадки, що європейські прикордонники питатимуть "довідку про заборгованість перед жеком" і "довідку про несудимість".

Говорячи словами одного з тих, хто писав в ЕП, "хотілося б знати точний перелік" довідок з лазні ", які потрібні будуть на кордоні".

У нас є відповідь на це питання, і воно підтверджене документально. В ЄС діє так званий "Шенгенський прикордонний кодекс" (Schengen border code), де вказано порядок і правила перетину кордону іноземцями.

Головний висновок з кодексу:

немає ніяких додаткових вимог до тих туристам, які їдуть в ЄС щодо безвізового режиму.

Так, європейські прикордонники перевірятимуть мета поїздки тих, хто їде по безвізу, але вимоги до них точно такі ж, як і до власників візи. Адже коли ви прибули на кордон з візою в паспорті, вас також можуть не пустити в країну. Наприклад, якщо прикордонник з'ясує, що ви їдете працювати по туристичній візі.

У прикордонному кодексі є п'ять вимог, які поширюються як на "візових", так і на "безвізових" іноземців. В'їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які:

1) мають на руках документ для перетину кордону (закордонний паспорт, проїзний документ дитини, диппаспорт і т.п.);

2) можуть обґрунтувати мету і умови перебування в ЄС;

3) мають у своєму розпорядженні достатні фінансові кошти як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином (це - пряма цитата з прикордонного кодексу);

4) не знаходяться в переліку осіб, яким заборонений в'їзд в ЄС;

5) не становлять загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я та міжнародних відносин.

Для тих, у кого немає біометричного паспорта, до цього переліку додається шостий пункт - потрібно мати в паспорті діючу візу.

З першим пунктом ми вже розібралися.

У четвертому пункті йдеться про тих українців, хто був депортований з держав-членів ЄС з забороною в'їзду на певний термін (скажімо, на рік або на п'ять років).

Перш за все, мова йде про порушників візового режиму - тих, хто нелегально працював в ЄС, хто залишився в ЄС на більш тривалий термін, ніж передбачено візою, а також про злочинців, засуджених в державах-членах ЄС та висланих на батьківщину. І якщо термін заборони в'їзду для конкретної людини ще не закінчився, можна бути впевненим: його точно "завернуть" на кордоні.

Це, до речі, може створити для України серйозні проблеми.

Кількість тих, кому заборонений в'їзд в ЄС, достеменно невідомо, але напевно мова йде про сотні або навіть тисячі людей. Візові порушники в перші ж тижні безвіза можуть поїхати на кордон, де отримають купу відмов і погіршать статистику країни.

У п'ятому пункті (особи, що представляють міжнародну або кримінальну небезпека) мова йде про тих, хто є в базах Інтерполу або Європолу; ще один приклад - ті, хто останнім часом їздив до Сирії або Ірану. Таких людей досить небагато навіть в масштабах України.

Ми не дарма пропустили другий і третій пункти - вони стосуються всіх без винятку мандрівників. Тому зупинимося на них докладніше.

"Куди їдете?"

Для початку - зовсім трохи теорії.

Візовий режим є досить архаїчним інструментом, саме тому ЄС поступово скасовує його для інших держав. Зберігають його лише для тих країн, де є високий рівень візових відмов; Україна вже давно не є такою.

Головна мета візової та прикордонної перевірок - переконатися в тому, що людина не планує порушувати міграційні правила.

Якщо спрощено, то в ЄС є два ключових правила для мандрівників:

Не працювати без робочої візи і дотримуватися так званого "правила 90 днів" (перебування в Шенгені не більше 90 днів на кожні 180 днів).

Саме ці правила є ключовими і саме їх дотримання перевіряє прикордонник.

А тепер повернемося до законодавства ЄС, до прикордонного кодексу. Перелік документів, про які може запитати прикордонник, наводиться в додатку 1 до нього і залежить від мети поїздки.

Для бізнес-поїздок (відряджень) це:

    

 • запрошення на зустріч, або
      
 • інший документ, що підтверджує торгові або ділові відносини (прим: це пряма цитата, тобто ви самі вибираєте зручний і можливий документ), або
      
 • квиток на виставку або збори, якщо метою поїздки є їх відвідування.


До речі, зверніть увагу, що для бізнес-поїздок зворотний квиток не входить до переліку обов'язкових документів, і це логічно - термін бізнес-візиту може затягнутися. Але будьте готові пояснити цю потребу прикордоннику.

Для туризму або приватних поїздок у вас запитають:

 • бронювання проживання або запрошення (не офіційне "візове", а довільне!), якщо ви збираєтеся зупинитися у друзів;
      
 • зворотний квиток (якщо ви подорожуєте на автомобілі, це не є вимогою);
      
 • маршрут або план вашої поїздки.


Причому законодавство ЄС надає мандрівникові право довести свою добропорядність різними документами і дає більше гнучкості, ніж стандартний "візовий" пакет.

Їдете на автомобілі і будете зупинятися в кемпінгу? Прекрасно, тоді ви можете взагалі обійтися без броні, пояснивши це прикордоннику та надавши йому дані про заплановане маршруті.

Але головне - точно ті ж документи прикордонники часом вимагають і зараз!

Як ми вже відзначали, прикордонні правила після початку дії безвіза залишаються незмінними. Той, хто подорожує в ЄС, підтвердить: на кордоні завжди запитують про мету візиту, а якщо у прикордонника є хоча б тінь підозри, він просить показати відповідні документи - або роздруківки, або в електронному вигляді.

Але ніяких "довідок з жеку"!

Йдеться виключно про ті документи, які мандрівник все одно мав би взяти з собою, коли їде за кордон.

Міф про "довідки з банку"

Останній пункт з переліку умов перетину кордону - про фінансову спроможність.

Знову ж таки, це умова діє і зараз, при візовому режимі. Точно в тій же мірі, як буде діяти при безвізі. Але чомусь людям подобається міф про те, що на кордон доведеться везти банківські виписки, довідки з роботи, відомості про нерухомість або будь-яке інше підтвердження фінансового становища.

Міф набув такої популярності, що навіть грузинський МЗС включив цю вимогу ... до переліку порад для співвітчизників до початку дії безвіза! Плакати з такою вимогою (серед інших пунктів, звичайно) зараз розклеєні в вагонах тбіліського метро.

Хоча в ЄС наполягають: це неправда. Такої вимоги немає в офіційному описі правил безвіза для Грузії, який поширює Єврокомісія. І, звичайно ж, його немає в прикордонному кодексі ЄС.

Воно порушує головний принцип: прикордонники не вимагають документів, які турист не бере з собою в поїздку (а довідку з банку не візьме жоден розсудливий мандрівник).

Тим більше нонсенс - думка про те, що когось буде цікавити довідка про вашу нерухомість. Нагадаємо, цей пункт прикордонних правил стосується того, що у вас повинні бути в наявності засоби на проживання. Очевидно, що нерухомість ніяк на це не впливає :)

У автора цих рядків є підстави вважати, що цей пункт не буде приводом для масових перевірок при безвізі. Випадки, коли на кордоні ЄС просять показати готівку, зараз поодинокі; досвід Молдови, де безвіз діє вже три роки, свідчить, що для наших сусідів це також не стало помітною проблемою.

Але для повної впевненості - розберемося, які варіанти дає нам законодавство ЄС. Кодекс пропонує мандрівникові кілька опцій:

1) готівкові кошти (але майже ніхто в ЄС не возить значні суми готівкою);
2) тревел-чеки (застарілий і неактуальний варіант);
3) оплачене проживання і квитки;
4) фінансові гарантії сторони, що запрошує;
5) кредитні карти.

Власне, останнім пунктом можна і обмежитися.

Ми живемо в XXI столітті, і для європейців не секрет, що кредитки зараз є головним механізмом зберігання і витрачання грошових коштів. З досвіду, в тих рідкісних випадках, коли на кордоні запитують про кошти, достатньо пред'явити карту міжнародних платіжних систем.

Але, звичайно ж, радимо все ж мати на ній кошти або достатній кредитний ліміт, адже в конфліктних випадках вас можуть попросити зателефонувати на гарячу лінію банку і перевірити баланс. І цього буде досить.

А про довідки - забудьте.

"Та нічого не зміниться!"

Складно сказати, звідки беруть початок міфи про "ті ж пакеті документів, тільки тепер - на кордоні", адже вони не мають зв'язку з реальністю.

Можливо, до їх поширення доклали руку і зарубіжні "друзі". Мабуть, потрібно сказати спасибі і власним бажанням знайти "зраду" там, де її немає. Ймовірно, "додало перцю" і те, що українців занадто часто обманювали в питаннях безвіза, а тому і зараз віри немає - принаймні, до заяв політиків.

Але тут мова йде не про обіцянки, а про законодавство. До того ж - про законодавство ЄС, яке на швидку руку не зміниш.

Тому є всі підстави стверджувати: більшість чуток про те, що "безвіз несправжній" і "нічого не зміниться", відверто хибні.

Так, в перші місяці будуть певні проблеми і перегиби. Так, точно будуть ускладнення на наземної кордоні, перш за все з Польщею (адже і зараз  пункти пропуску там перевантажені). Так, до людей з порожнім паспортом будуть ставитися з великою підозрою і частіше будуть просити показати бронь, квитки та інші документи.

Але вже після першої поїздки і першого штампа паспорт стає порожнім.

Єдине, що несе реальну загрозу - це недотримання правил нами, громадянами України. І в разі, якщо за півроку ми почуємо про масові порушення "правила 90 днів" або про "вояжі" нелегальних гастарбайтерів - тоді Україна дійсно отримає проблеми з безвізом. Але це - зовсім інша історія, яка, сподіваємося, так і не стане реальністю.

Контакты

Контакти

e-mail: portinfo.news@gmail.com

Координати порту: 46°45?N, 36°46?Е

 

Копирайт

Копірайт

Передрук або часткове використання матеріалів дозволяється за умови

погодження з редакцією та наявністю активного гіперпосилання,

відкритого для індексування пошуковими системами.

BBEPX